Burun Estetiğinde Ameliyatsız Teknikleri Biliyor musunuz?

17
0
burun estetiği
burun estetiği

Ameliyatsız burun estetiği hakkında bilmeniz gereken her şey

Ameliyatsız burun estetiği özellikle ameliyat ya da anestezi korkusu olan, burun estetiğinin sonuçlarından emin olmayan ve iyileşme için yeterli süresi olmayan kadın ve erkekler tarafından yaygın olarak tercih edilebilmektedir. Özellikle sosyal medya paylaşımları, öğle yemeği molasında bile uygulanabilecek kadar hızlı bir teknik olması ve sonuçların daha kısa sürede görünür olması tedavinin yaygın hale gelmesine yardımcı oluyor. 

Burnun üzerindeki kemerin/yumrunun/tümseğin üzerine ve altına dermal dolgu enjekte edilerek burnun daha simetrik ve kemersiz görünmesi sağlanabilir. Ayrıca burun ucuna botoks ve dolgu uygulanarak daha ince ve simetrik görünüm elde edilebilir. Botoks, burnu aşağı çeken kas olan depresör nasalise enjekte edilerek burun ucu biraz daha yukarıya kaldırılabilir. 

Ameliyatsız tekniklerin tercih edilme sebeplerinin arasında ameliyat olmak istememek, daha az risk, daha az iyileşme süresi, daha az yan etki ve tüm bunların yanı sıra benzer sonuçların elde edilmesi yer almaktadır. Dermal dolgu maddelerinin kullanıldığı ameliyatsız burun estetiği, ortalama on beş dakikada ve acısız bir şekilde yapılabilmektedir. Bununla birlikte, cerrahi burun estetiğinin, iyileşmesi birkaç hafta sürebilir ve hatta sonuçların tam olarak ortaya çıkması birkaç ay sürer. 

Sonuçların kalıcı olmaması sayesinde yeni burun şeklinden memnun kalınmazsa birkaç ay sonra eski haline dönülebilir. Bunun dışında yine revizyon yapılması istenirse bir sonraki uygulamada burun tasarımı isteğe göre değiştirilebilir.  Cerrahi burun estetiğinin sonuçları kalıcıyken cerrahi olmayan burun estetiğinin sonuçları ise kullanılan malzemenin türüne göre 6 ay ile 2 yıl arasında geçer. Bu sürenin sonunda burun eski şekline döner. 

Hastanın ihtiyacına göre botoks ve dolgu enjeksiyonları hazırlanır. Hastanın burun bölgesine sakinleştirici özelliği olan topikal bir ilaç sürülüp bekletilir. Ardından ince uçlu iğnelerle burunda işaretlenen bölgelere dolgu ve botoks uygulanır. Operasyon ortalama 15 dakika içinde uygulanan ağrısız ve acısız bir işlemdir. Hastanın sadece 5 gün gözlük kullanmaması, ilk hafta güneş ışıklarından korunması gerekir. 

Burun fazla hareket ettirilmediği için, sonuçlar 12 ila 18 ay kadar sürebilir ve tekrarlama tedavileriyle daha da uzun sürebilir. Kullanılan malzeme vücuda zararlı değildir ve doğal yollarla vücuttan atılabilir. Bu özelliği sayesinde güvenli bir prosedürdür. Cildin hassasiyetine birkaç gün içinde kendiliğinden geçecek olan kızarıklık ve hassasiyet oluşabilir.

Burun estetiği burnun oranlarını ve şeklini yüzün geneliyle uyumlu hale getirmek için yapılır. Ayrıca burundaki yapısal kusurlardan kaynaklanan solunum bozukluğu da düzeltebilir. Rinoplastide amaç yüzle uyumsuz, doğal görünümü ve nefes almayı zorlaştıran sorunları ortadan kaldırarak tedavi etmektir ve bunun için kullanılan çeşitli teknikler var. Operasyondan önce burun estetiği teknikleri hakkında bilgi sahibi olmak operasyon sürecinin daha rahat bir şekilde geçirilmesine yardımcı olur.

CERRAHİ TEKNİKLER İLE BURUN ESTETİĞİ

Burun küçültme gibi kemik ve kıkırdak dokulara müdahale gerektiren estetik sorunlar için cerrahi tekniklerin kullanılması gerekir. Günümüzde burun estetiği ameliyatları ortalama 1-2 saat içinde tamamlanabilir, iyileşme süreci ise ortalama bir hafta on gün sürebilir. Özellikle kapalı teknikte kesiler burun deliklerinin içinden açılır, kapalı teknikte kullanılan özel aletlerle gerçekleştirilen işlemler sayesinde morarma ve ödem oluşma riski çok düşüktür. 

Burun estetiğinde yeni burnunun şekli, kişinin karakteristik burun yapısı ile uyumlu olacak şekilde yapılır. 3D tasarım cihazlarıyla yapılan burun tasarımları ile hasta burnunu her açıdan görebilir. Özellikle hologram görüntüleme teknikleri ile hasta ameliyattan sonra nasıl bir buruna sahip olacağını bilerek ameliyata girer. Bu uygulamalar burun estetiği ameliyatlarındaki en önemli endişenin ortadan kalkmasını ve hasta memnuniyetinin artmasını sağlar. Sizin için hangi tekniğin daha uygun olduğunu öğrenmek için alanında uzman bir estetik cerraha muayene olmanızda fayda var.

AMELİYATSIZ TEKNİKLER İLE BURUN ESTETİĞİ

Ameliyatsız teknikler ile burun küçültme hariç kemer, burun ucu düşüklüğü, asimetri gibi diğer bütün şekil bozukları düzeltilebilmektedir. Günümüzde kullanılan ameliyatsız teknikler arasında en yaygın olanlar dolgu ve botoks enjeksiyon uygulamalarıdır. Hyalüronik asit dolgu malzemesi ve botulinum toksini yani botoks kullanılarak yapılan enjeksiyonlarla ortalama 15-20 dakika içinde operasyon tamamlayabilir. Dolgu enjeksiyonlarının sonucu hemen ortaya çıkarken botoks enjeksiyonunun sonuçları için birkaç gün beklemeniz gerekir. Ameliyatsız tekniklerde iyileşme sürecine ihtiyaç olmadığı için hasta birkaç dakikalık bir dinlenmenin ardından normal hayatına devam edebilir. Geçici prosedürler olduğu için botoks enjeksiyonunun yılda 4 ile 6 ayda bir, dolgu enjeksiyonunun ise 8 ile 18 ayda bir kez tekrarlanması gerekir.