Evde Cilt Bakımı

236
0
Evde Cilt Bakımı
Evde Cilt Bakımı

Doğal cilt bakımı; doğal maddeler eşliğinde yapılan bakım demektir. Doğadan saf bir şekilde elde edilen malzemeler ile; cildinizi daha temiz ve bakımlı hale getirebilirsiniz. Bu yazı içerisinde Yüz için doğal cilt bakımının yanı sıra  El ve ayaklar içinde Doğal cilt bakımı nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

*1 adet yumurta sarısı, 1 yemek kaşığı süt

Yumurta sarısını ve sütü karıştırarak; cildinize yumuşak hareketlerle sürün. Cildinize sürdüğünüz karışımı; 15 dakika kadar bekletin. Yüzünüzdeki maske büyük bir hızla kurumaya başlayacaktır. 15 dakika sonra maskeyi temizleyebilirsiniz. Haftada bir kere uygulayabilirsiniz. Kuru ciltler için, daha uygun bir doğal cilt bakımıdır.

*1 çay bardağı yoğurt, 1 limon

1 çay bardağı yoğurdun içine, 1 adet limonu sıkın. Karışımı yüz bölgenizin tamamına sürebilirsiniz. 15 dakika sonra maskeyi cildinizden arındırabilirsiniz. Bu maske ile birlikte cildinizde bulunan sivilceler kurur ve cildinizdeki dengesiz oluşumlar ortadan kaybolur. Siyah noktalar içinde çok iyi bir doğal maskedir.

– El İçin Doğal Cilt Bakımı

*1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Zeytinyağı ve balı bir kasede karıştırın. Ellerinizi bu karışımın içine batırın. Zeytinyağı ve bal ellerinizin yumuşamasına ve tırnaklarınızın güçlenmesine neden olur. Bu uygulamayı gerçekleştirmeden önce; ellerinizi ılık su içinde bekletirseniz, daha olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

*2 yemek kaşığı limon, 1 tatlı kaşığı badem yağı, 1 tatlı kaşığı menekşe yağı

Limon, badem yağı ve menekşe yağını ufak bir kapta karıştırın. Daha sonra bu karışımla ellerinizi ovuşturmaya başlayın. El maskenizi lavabonun başında yaparsanız daha iyi olacaktır. Ellerinizde 15 dakika tuttuktan sonra ılık su yardımı ile durulayın. Elleriniz eskisinden daha yumuşak ve bakımlı olacaktır.

– Ayaklar İçin Doğal Cilt Bakımı

*1 yemek kaşığı tuz, yarım limon suyu

Ayaklarınızı sokabilecek sıcaklıkta bir kap suyun içine; tuz ve limon suyunu ilave edin. Elinizle karıştırarak, ayaklarınızı suyun içine sokun. Bu şekilde yaklaşık olarak 40 dakika bekleyin. Ayaklarınız yumuşak ve ölü tabakasından kurtulmuş olacaktır.

– Sivilceler İçin Doğal Cilt Bakımı

*5 adet karnabahar yaprağı, 3 yemek kaşı zeytinyağı

Karnabahar yapraklarını ve zeytinyağını blendırdan geçirin. Karnabahar ve zeytinyağı karışımını sivilcelerinizin üzerine sürün. Kısa sürede sivilcelerinizin iyileştiğini göreceksiniz. Doğal maske olması nedeni ile; tereddüt etmeden kullanabilirsiniz.